Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, 2016 Avrupa Şampiyonası hazırlıkları kapsamında yarın Avusturya ile yapacakları maçla alakalı olarak, “Ümit ediyorum yarın iyi bir netice alırız” dedi.  Terim, milli futbolcular Çağlar Söyüncü ve Ahmet Yılmaz Çalık ile birlikte Ernst Happel Stadı’nda tertip ettiği medya toplantısında, her mücadelenin kendine ait bir öyküsü bulunduğunu belirtti. Grubunda yenilmeyen bir Avusturya ile karşılaşacaklarını kaydeden Terim, “Tabii ki kaybetmeyi istemiyoruz lakin bu bir hazırlık maçıdır. Sonuçlarına katlanabiliriz lakin mağlubiyeti de kabullenmeyeceğiz. Çok ciddi bir ekiple ümit ediyoruz ki kaybetmeden buradan çıkarız” dedi.
Geçmiş başarılar hasebiyle övünülmesi gerektiğini ancak daha iyisinin yapılması için çalışılması gerektiğini kaydeden Terim, “Anlatmaya kalkarsak bayağı bir muvaffakiyet öyküsü anlatabiliriz. Ancak bu bizi bir yere götürmez. Netice ne olursa olsun Türk Milli Takımının Avrupa’da olması büyük bir başarıdır” diye konuştu.
Avusturya takımının ön beşlisinin tesirli oyun oynadığını vurgulayan Terim, “Ümit ediyorum yarın iyi bir netice alırız. Sıradan olmanın manası yok olasıysa sıra dışı olmak lazım” ifadelerini kullandı.

Bu gruptan çıkma güvencesinin takımı başka yerlere götürebileceğine dikkat çeken Terim, şunları söyledi:
“Bizim de kendimize ait şablonumuz ve oyun anlayışımız var. Diğer turlar bizim için çok daha eğlenceli olacak. Biz de geliyoruz ayak seslerimiz duyuluyor.” Milli oyuncu Çağlar Söyüncü ise takım olarak son bir senedir yenilmediklerini belirterek, “Avrupa şampiyonu olmak istiyoruz” dedi.

Ahmet Yılmaz Çalık ise 2008 ruhunu yaşatmak istediklerini belirterek, “Var gücümüzle çalışıyoruz, elimizden geleni yaparak Avrupa’da olmak istiyoruz. Allahın izniyle o şampiyona da olmak istiyoruz” dedi.
Zor yenilen bir takım olduklarını kaydeden Çalık, takım içinde havanın mükemmel olduğunu söyledi. 

TERİM: “FRANSA’YA EN İYİ ŞEKİLDE GİDECEĞİZ”

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, En iyi şekilde Fransa’ya giderek, Euro 2016’da başarılı sonuçlar almak istediklerini söyledi.
A Milli Futbol Takımı yarın Avusturya ile hazırlık maçında karşı karşıya gelecek. Mücadele öncesi Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim medya mensuplarının suallerini cevaplandırdı. Terim, Avusturya maçının yanı sıra Euro 2016 hedefleri ve milli takım ile alakalı da konuştu.
Takım olmanın ehemmiyetini vurgulayan Terim, “Takım olmak çok önemli. Bir takım olamazsanız, hiçbir muvaffakiyet olmaz. Takım olmayanların kazanma talihi yoktur. Yaptıklarınız çok zor olur, yıkılanlar tez yıkılır. O yüzden, herkesin bunu hissetmesi gerekir. Başka türlü olmaz. Sizi bir arada tutmayan şeyler çok uzun ömürlü olmaz. Bizde de ufak tefek problemler oluyor tabi. Lakin bu sevgi çemberi içerisinde bunlar kayboluyor. Aç olmalı insan. Yeteri kadar duyulacak başarılarım var benim. Lakin en aç benim. Kafamda bir iki tane eksik var, hala onlarla uğraşıyorum. O yüzden Mehmet Topal da Arda da Hakan da aç olacak, yeni çocuklar da aç olacak. Herkes aç olacak. Bu çok net. Başarı başka türlü gelmez. Bunu bir avantaj olarak kullanacağız ve şartlar ne olursa olsun iyi hazırlanacağız. Yarın da yeni yeni bize katılan isimler olacak. Fiziki, mental ve tenik taktik olarak da en iyi şekilde Fransa’ya gideceğiz” izahını yaptı.

“TÜRK MİLLİ TAKIMI’NIN FRANSA’DA OLMASI BAŞLI BAŞINA BİR BAŞARI ÖYKÜSÜDÜR”
EURO 2016 hedeflerini anlatan başarılı teknik adam, “Geçmiş başarılar hepimiz için çok önemli. Gerek istatistik, gerek sohbetlerde bunları kullanabiliriz. Lakin gerçek hayat böyle değil. Bunlarla övünmeliyiz lakin daha iyisini nasıl yapabiliriz, bunun da çalışması içerisinde olmalıyız. Anca bu şekilde rekorlar kırılabilir, başarılar kazanılabilir. Yoksa anlatmaya kalkarsak baya bir muvaffakiyet öyküsünü anlatabiliriz lakin bu bizi bir yere götürmez. Umuyorum, en az 2008 kadar başarılı oluruz hem de üzerine koyarız. Zati 3. olduğumuz üzere, hesap çok açık. Ümit ederim böyle olur. Ülkem adına, futbolumuz yerine çok iyi olur. Türk Milli Takımı’nın Fransa’da olması başlı başına bir muvaffakiyet öyküsüdür. Bu platformda olmak bizim için çok önemliydi” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE LİGİ’NDEKİ OYUN TARZLARINI DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ”
İki yönlü oyunculara ihtiyaç olduğunu aktaran Terim, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Orta sahada oyunun her iki tarafını da oynayabilen oyunculara ihtiyacımız var. Yalnızca top bizdeyken değil, top rakipteyken de ideal oynayabilen isimleri arıyorum. Mücadelesi çok yüksek, aynı vakitte teknik becerileri de çok yüksek arkadaşlarımız var elimizde. Onların bir bölümünün felsefesini ve Türkiye Ligi’ndeki oyun tarzlarını değiştirmeye çalışıyoruz. Uluslararası seviyede de kabul görecek bir orta alan olması lazım. Oyunun her tarafını iyi oynamak zorunda. Omuz omuza, hava topu, az pas hatası, bir hayli unsurun olması lazım. Bizde aşağı yukarıya her takımda hücuma dönük, atağa daha çok gidebilen orta alan oyuncuları çok fazla. Lakin gitmeyi, gelmeyi, orayı çok kat etmeyi, gerektiği zaman defans da yapabilen orta alan istiyorum. Bir takım arkadaşlarımız bunu çok iyi yapmaya başladılar. Bunları daha da fazlalaştıracağız.”
Milli takımı isteyen oyuncunun çok çalışması gerektiğini belirten deneyimli teknik adam, “Herkes oynasın, daha çok efor sarf etsin, kendisine burayı hedef belirlesin. Binlerce arkadaşı izliyoruz. Bir fazla bulursak, seçenek edebiliriz. Lakin şu an 20+3’ü belirlemedim. 13-15’i tamam. 1 dakikanın, 1 saniyenin insanı aylarca sakat bıraktığı bir sporda başımıza neler gelecek bilmiyoruz. Son 24 saate kadar herkes için bu talih açık. Hiç çağırmadığım bir oyuncuyu çağırıp birlikte gidebiliriz. Yeter ki inanayım, güveneyim ona. Yaş hiç ehemmiyetli değil. Okuyorum ben de sizin yazdıklarınızı. Herkese açık bu kapı. O gün seçtiğim kişilerle alakalı de tartışmalar olacaktır. Fikir zenginliği ülkemizin en ehemmiyetli kazançlarından biri. Lakin neticede en adaletli kararı vermeye çalışacağım” dedi.

“KORKMUYORUZ, BURADAN SONRASI DAHA KOLAY”
Hırvatistan ve İspanya’nın maçlarını izlemeye giden Terim, değerlendirmesinin sorulması üzerine, “Önce Hırvatistan, sonra da İspanya’yı seyrettim. Bizim için de iyi oldu. Tamamiyle Hırvatistan’ın hakimiyetinde geçen bir 45 dakika. Hemen peşinden Macaristan’ın hemen hemen sahasından çıkarmadığı bir Hırvat mücadelesi izledik. Hırvatistan’ı herkesin anlayacağı dilden tarif edecek olursak, orta sahası Real Madrid ve Barcelona, ilerisi de Juventus ve Inter. Başka bir söylemle bu 6’lı böyle. Tanıdığımız bir takım. Ekseriyetle her türlü yarışmada bir arada olduğumuz bir ülke. Kardeş bir ülke. Dikkat edilmesi koşul olan çok ehemmiyetli bir takım. İspanya’da takımın %50’si hazırlık maçında oynadı. İspanya’nın iyi oynamadığı, Romanya’nın daha iyi oynadığı doğrudur. İspanya, İspanya’dır. Dünya şampiyonluğu ve Avrupa şampiyonluğu var, yakın zamanda. Sıradan olmanın bir yararı yok. Olasıysa sıra dışı olmamız lazım. Ben de oyuncularımdan bunu bekliyorum. Orada olmak güzel. 20 gün orada kalacağız. Bunu Temmuz ayına sarkıtmakta fayda var. Bunun için de şayet bu gruptan çıkarsak, oynayacağız, korkmuyoruz, buradan sonrası daha kolay. ‘Ben bu gruptan çıktım’ güvencesi bizi çok başka yere götürebilir. Anlayışımız da böyle olacak” şeklinde yanıt verdi.

“FRANSA’NIN EN EHEMMİYETLİ GRUBU BİZİM GRUP”
İspanya’ya karşı korkmadan mücadele edeceklerini söyleyen Fatih Terim, “Daha önce İspanya’ya karşı hiç korkmadan oynadık. Yenilmekten korkmuyoruz. Felsefemizi ve oyun anlayışımızı da değiştirmiyoruz. Kendimize ait bir şablonumuz ve anlayışımız var. Çek Cumhuriyeti de iyi bir takım. Fransa’nın en ehemmiyetli grubu bizim grup. Diğer turlar, bizim için çok daha eğlenceli olacak. Gerçeği kabul edelim lakin vazgeçmeyelim. Hırvatistan’ın takımına baktığımız zaman insanın aklına çok başka şeyler geliyor. Biz de yürüyoruz, ayak seslerimiz de duyuluyor” dedi. 

MEHMET EMİN AVCI

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizde bursaspor teknik direktörü hamza hamzaoğlu, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Ryan Babel’in yaptığı o işaretin manası ne?

Geçtiğimiz günlerde Beşiktaş kulübüyle anlaşmaya varan Ryan Babel, medya menspularının suallerini cevapladı. İSTANBUL DÜNYA’NIN EN …

.